Page 77 - Lihula viinavabrik
P. 77

6.2 Ulatuv mõju
6.2.1 Uued võimalused Lihulas ja Lääneranna vallas.
Lihula siidrikoda loob mitmeid võimalusi ruumiliseks arenguks Lihulas ja Lääneranna vallas. Siidrikoja abil on võimalik tekitada uus nišš, mis võimaldaks Lihulal rohkem silma paista. Autori soov on julgustada ja võimendada ideid nii Lihula peatänaval kui ka Lääneranna vallas. Positiivse väljavaate pakkumine Lihula ehituspärandile ja Matsalu rahvuspargile võib kaasa aidata kohalikku kultuuri väärtustava keskkonna loomisele, mis mõjuks turistidele, loodushuvilistele ja kohalikele elanikele senisest atraktiivsemana. Sellise arengu eelduseks on, et ka tulevikus tehakse seda eesmärki toetavaid ettepanekuid.
Matkatee
Lihula viinavabriku arendamine võimaldaks hõlpsamalt rajada Penijõe kergliiklusteed, mis looks ühendused Lihula ja Penijõe RMK keskuse vahel ning looks ka parema ühenduse Lihula ja Matsalu rahvuspargi vahel. Nii on paremini toetatud linnuvaatlejate ja muude huviliste ligipääsetavus Matsalu rahvusparki, mis tänases olukorras pigem nõuab auto olemasolu. Säärase liiklemise toetamiseks on mõistlik nii Lihula siidrikoja juurde kui ka Lihula keskusesse luua rattalaenutused.
Hääbuv ehituspärand
Suurenev turismimaht looks paremad eeldused selleks, et teostada planeeritav peatänava rekonstrueerimine ja avaks võimaluse võtta kasutusele peatänava ääres paiknevaid hüljatud hooneid. Lihula siidrikotta on planeeritud kümme tuba, kuid see ei ole piisav, et rahuldada potentsiaalselt suurenevat nõudlust majutuse järgi, mis oleks tingitud suurenenud turismimahust või hooajalisest nõudlusest. Sellest tingituna saaksid suurema koormuse juba olemasolevad majutusasutused nii Lihulas kui ka Lääneranna vallas. Vajadusel tuleks tekitada juurde majutusasutusi, mis avab võimaluse kaasata Lihula peatänava ääres hääbuvaid hooneid, mis on küll muinsuskaitsealal, kuid väga olulised üleüldisele Lihula miljööle. Säärane arengusuund võimaldab toetada ka infrastruktuuri ja üleüldise avaliku ruumi parandamist Lihulas ning tugevdada peatänava telge, mitte ainult linnusemäe suunal, vaid ka lõuna poole jääva KEKi mäe suunal (Skeem 30).
Ka praegu tühjana seisev Jaani kõrts oleks autori lahenduse puhul potentsiaalselt kaasatud. Võimalik on Jaani kõrtsi melu suvisel perioodil terrassile tuua (Skeem 31). Lihula kunagine kõrtsikultuur on hääbumas, kuid siidrikoja tekkimine võimaldaks taasavada Jaani kõrtsi, kus pakutaks kohalikku toodangut. Avaneb võimalus taaskäivitada Lihula kõrtsikultuur ning luua uusi kokkupuute kohti nii kohalikele endile kui ka külalistele, mis aitaksid kohaliku elu elavdada.
76


























































































   75   76   77   78   79