Page 25 - Lihula viinavabrik
P. 25

3
3.1 3.1.1
Lihula – väikelinn ääremaal
Lihula lugu Lihula minevik
Lihula kujunemise lugu saab alguse juba muinasajal, kui tänapäeval Linnusemäeks nimetatud alale rajati eestlaste linnus „Lealense“. Tõenäoliselt on vahetu ümbruskond ka asustatud olnud, sest tegu on olnud piirkonna olulisema keskusega. Läbi Lihula kulges tee Saaremaa ning muu Eesti vahel, mille äärde koondus ka hilisem hoonestus (Pärn, 2019). Enne ristisõdijate tulekut oli Lihula elava kaubanduse ja rohke elanikkonnaga piirkond. Lihula sotsiaalmajanduslik jõukus ja hea geopoliitiline asukoht oli põhjuseks, et siia rajati esimene piiskopkonna keskus Eestis – Saare- Lääne piiskopilinnus. 13. sajandil kerkis linnuse jalami lõunaküljele saksa kaupmeeste „steinwerk“-tüüpi elamutega hoonestus (Pärn, 2019).
Muinasaegse eestlaste kantsi ajajärgule järgnes võõrvõimu ning nende omavaheliste konfliktide periood, mille käigus hävines piiskopilinnus ja eeslinn mäe jalamil. 1643. aastal andis tolleaegne Rootsi kuninganna Kristiina loa linnuse lammutamiseks. Lammutusest saadud materjal võeti kasutusse Lihula mõisa ja alevi ehitusel (Lihula muuseum, 2018). Lihula tasapisi kasvas, kuid ei saanud kunagi suuremaks linnaks. Sellegipoolest oli Lihula Lõuna-Läänemaa piirkonnas oluline
asula, kuhu olid koondunud peamiselt saksa päritolu käsitöölised (R. Zobel, 1976).
Vanim säilinud Lihula asula kruntide skeem 1645. aastast kujutab väga iseloomulikku Lihula struktuuri, mille domineerivaks teljeks on peatänav, mis on oma olemuselt tänase päevani säilinud (Pilt 12). Pikad krundid peatänava ääres on valdavalt säilinud ning Maa-ameti kaardirakendusest selgesti loetavad. Peatänav on Lihulale ajalooliselt väga oluline, siia koondus nii Lihula esialgne alev kui ka hilisem linn. Lihulas ei olnud uhket keskväljakut, vaid pigem aktiivne ja tuksuv telg, kus mõisa kohalolu oli alati selgelt tuntav. Peatänava äärde koondusid käsitöölised, kõrtsid, postimajad ja muud asutused, mis teenindasid nii mõisa kui ka piirkonna vajadusi (R. Zobel, 1976).
  Pilt 12 Waxelbergi Lihula plaan. Allikas: -
24

























































































   23   24   25   26   27