Page 15 - Lihula viinavabrik
P. 15

2.2.2 Metoodika
Adaptiivset taaskasutuse metoodikat kasutades on mitmeid lähenemisviise. Iga sekkumine on oma olemuses unikaalne, mistõttu on mõistlik enne konkreetset sekkumist pidada silmas järgnevaid mõttekohti (Wong, 2017):
• Mis on uue projekti terviklik eesmärk?
• Kas vaja on lisamahtu?
• Mis on lisamahu eesmärk?
• Kuidas mõjutab lisamaht hoone esialgset funktsiooni?
• Kuidas mõjutab lisamaht hoone üleüldist konteksti?
• Kas hoone säilitab oma esmatähtsad ja väärtuslikud elemendid?
Igat olukorda on võimalik teatud viisil lihtsustada, et skemaatilisemalt mõtestada uue sekkumist vanaga. Kõik adaptiivse taaskasutuse sekkumised pakuvad hoonele täiendavaid funktsioone ning ruumikvaliteete (Kim, 2018).
Uus väljast, vana seest
Uus väljast, vana seest puhul on eesmärk iganenud fassaad asendada tänapäevasemaga, mis aitab siseruumi kvaliteete ja väärtusi päästa. Tegu on pigem ebatavalise lahendusega. Hoone välise kesta asendamise korral on võimalik näiteks keerulisemates avaliku ruumi olukordades kinnine vana fassaad asendada uue avatud fassaadiga (Bollack, 2013).
Kopenhaageni sadamaalal on endistesse silotornidesse projekteeritud korterid. Selle asemel, et need lammutada, võttis MVRDV eesmärgiks need säilitada ja rakendas neid kontseptuaalse osana. Korterimahtude asetamine perimeetrisse võimaldab ühtlasi säilitada silotornide vormilise monumentaalsuse kui ka luua rohke loomuliku valgusega sisemise trepikojasõlme (Pilt 5). Adam Kalkin on jällegi lähenenud jõulisemalt, kus olemasolev nõrgalt soojustatud suvila on tõstetud konteinerisse ning elutuba on tõstetud endisesse hoovi (Pilt 5).
Parasiit
Parasiit on sekkumine, mis toetub väga konkreetsele sümbioosile uue mahu ning vana hoone vahel. Tähtis on, et uue mahu lisamine oleks selgelt loetav ning eristatav vanast mahust (Kim, 2018).
Stefan Eberstadt on projekteerinud kuubiku, mida on võimalik paigutada olemasolevate hoonete fassaadi, luues seeläbi teistsuguse olemisruumi (Pilt 5). Chesterwood Barn Gallery & Visitor Centeri puhul on olemasoleva hoone uue funktsiooni suurenenud ruumimahu tõttu lisatud uus punane tükk, mis on täielikult sõltuvuses olemasolevast (Pilt 5). Sarnane on ka Sigurd Larseni ettepanek sekkuda Berliini kortermajadesse, kus olemasolevate konstruktsioonide peale on ideelahendusena projekteeritud moodulid koos sisetänavaga (Pilt 5).
Katmine
Katmine nõuab olukorda, kus vana struktuur on niivõrd habras ja väärtuslik, mille puhul otsene sekkumine hoonega ei ole võimalik. Vana struktuuri katmine ning toomine tänapäevasesse ruumi võimaldab päästa vana struktuuri oma originaalsetes
14

















































































   13   14   15   16   17