Page 71 - Lihula viinavabrik
P. 71

6.1.2 Lihula siidrikoda
Otsustasin jätkata kolmanda eskiisvariandiga ning ümbritseda viinavabrik uue ehitusmahuga . Adaptiivse taaskasutuse metoodikast lähtuvalt kaldub siidrikoja lahendus nii parasiitluse, vastandumise kui ka katmise kategooriasse. Ruumiliselt on üks kõige tähtsamaid elemente hoone keskel asuv korrastatud viinavabriku vare, mis seob erinevaid tegevusi viinavabrikus. Ühelt poolt alkoholi tootmise, degusteerimise ning üleüldise atmosfääri tekitamise mootoriga, kuid teisalt on see ka konkreetne ruumi eraldaja. Lahenduses välja pakutud viinavabriku tsentraalne olek aitab olla vahendajaks uue perimeetris kulgeva ruumi ning „kasvuhoonesse“ jääva vana viinavabriku vahel. Ühtpidi anname me ruumi viinavabrikul rääkida oma lugu, kuid teisalt aitab see luua täiendavat konteksti kõikidele sündmustele, mis saaksid uues viinavabrikus võimalikuks. Tegu on ka olulise vaheruumiga, mis võimaldab hoonele paremat loomulikku ventileerimist. Ühtlasi vähendab kasvuhoone nii ventileeritava kui ka kütmiseks vajamineva mahu hulka, sest tegemist on perimeetri mahust eraldiseisva ruumiga. Lihula viinavabriku taasmõtestamise juures eristatakse uue siidrikoja kahte funktsiooni, milleks on tootmisega seotud tegevused ning elamustega seotud tegevused. Mõlemad funktsioonid on küll ühe hoone all, kuid täidavad kahte erinevat ülesannet.
Toimimisviisi osas sarnaneb Lihula siidrikoda varasemates osades käsitletud näidetele. Tegemist on siidrikojaga, kus valmistatakse siidrit, koduveini ja destilleerituid jooke. Üks lähtepunke on plaanilise lahendusega toetada hooajalist kasutamist. Tagatud on mitmed multifunktsionaalsed ruumid erinevate ürituste läbiviimiseks (ekskursioonid, koolitused jm). Lisaks on arvestatud võimalusega, et tootmisvõimalust kasutavad ära mitmed mustlaspruulijad, kes ise vajalikke seadmeid ei oma.
Perimeeter
Uue hooneosa perimetraalne avatud plaanilahendus on mõeldud toimima viisil, et hoones viibides säiliks järjepidev vaadeldavus nii viinavabrikule kui ka ümbritsevale mõisapargile (Skeem 28). Hoonesse sisenemisel avaneb fuajeest otsevaade kasvuhoones olevale viinavabrikule. Külmemal perioodil on kasvuhoone ala liigutatava klaasfassaadiga suletud ning soojemal perioodil avatud. Fuajeest jääb paremat kätt baariala ning vasakut kätt trepp koos platvormliftiga, millest edasi jääb köögiala, mis on mõeldud mitmekesiseks kasutuseks nii töötajatele, baarile kui ka väiksematele koosviibimistele. Baarialast pääseb „kasvuhoonesse“, mille keskmes on viinavabrik. Sekkumine viinavabrikuga on minimaalne, et tõsta esile viinavabrikut ennast. Kasvuhoone keskele tekib avatud multifunktsionaalne ruum. Viinavabriku nii vasakusse endisesse võlvlagedega keldrisse ja parempoolse tiiva keldrisse on paigutatud eksponeeritav brändi- ja veinikelder. Tootmisala kulgeb mööda ida ja lõuna külge, kuni lõpeb lääne pool asuvate laoruumi ning töötajate ruumidega.
Teisel korrusel ümbritseb viinavabrikut koridor, millelt avaneb vaade esimesele korrusele ja viinavabrikule mis on täiendatud sildadega ühendamaks viinavabriku teisel korrusel asuvaid multifunktsionaalseid ruume. Koridori lõuna- ja läänepoolses osas paiknevad majutusruumid. Põhjapoolses osas on kontor, millelt avaneb vaade tootmisalale.
70




























































































   69   70   71   72   73